Zulu.cz | Akce | Come | EXT-Dust | Fan Tom | F.O.R. | Kluby | MP4 | Spirála | Umělci |   chat   fórum   mapa serveru  
www.zulu.cz    
umělci (hlavní stránka)   30.10.2020 07:36 

zulu.cz / umělci / shakti nada

NADA SHAKTI


rozhovor
(z časopisu REGENERACE, Duben 1999)

je čas očisty

Počtvrté se zamýšlíme nad otázkou, jež trápí mnoho lidí v současném světě - tedy alespoň ty, kteří se namáhají s přemýšlením o smyslu života, místu člověka ve vesmíru, životním prostředí a podobných tématech. Po Josefu Zentrichovi, Martě Foučkové a duchovních učitelích Míle a Eduardovi Tomášových jsme se zeptali jogínky a muzikoterapeutky Nady Shakti: Bude letošní rok pro lidstvo opravdu černý ?

Nadu Shakti naši čtenáři znají. V REGENERACI jsme ji představili velkým rozhovorem pod titulkem "Vše, co potřebujeme, najdeme v sobě" vloni v září. Rovněž bíme, že většina účastníků jejich seminářů, cvičení i koncertů jsou právě naši čtenáři a v R-servisu nacházíte od Nady pravidelně informace. Pokud ji snad přece jen zatím neznáte, připomenu, že pochází z Benešova u Prahy, odkud v roce 1967 odešla na Západ. Žije hlavně v USA, kde také našla svého prvního duchovního mistra - indického učitele jógy a později i sama napsala knihu o józe. Cestuje po celém světě, nejčastěji do Indie. Půl roku žila v ašrámu Šivanada v himalájských horách a pak naprosto asketicky na břehu posvátné řeky Gangy. V posledních letech pobývá Nada Shakti na ostrově Maui, jednom z nejstarších Havajských ostrovů, v komunitě řídící zde relaxační ozdravné centrum, kam jezdí zájemci zcelého světa.
Od roku 1991 se Nada každý rok vrací na několik měsíců do své rodné země. Pořádá v Čechách i na Moravě jógové a hudební semináře, soustředění v přírodě, koncertuje, nahrává. Mimochodem, Moravané si často stěžují, že veškeré zajímavé akce probíhají v Praze. Není to pravda. Když jsem si při vánočním pobytu ve Zlíně šla zacvičit s místními jogíny, čekalo mě milé překvapení - satsang vedla Nada Shakti.
Před časem jsme mohli na TV Prima sledovat americký seriál o proroctvích, mj. vizionářích předvídajících kolem roku 2000 velké přírodní a sociální katastrofy. Dozvědeli jsme se, že někteří američtí proroci umějí těchto vizí i dobře ekonomicky využít. nabízejí například vybudování obrovských technicky dokonale vybavených a soběstačných krytů, případně i zamaskovaných, v nichž je možno přežít očekávaný "konec světa" až o několik let.


ZASAHUJE ZÁKON ŽIVOTA

Nado, jak jsme viděli v uvedeném seriálu, neblázníme ze strachu z konce světa jen u nás. V bohaté Americe jsou ještě dokonalejší. Co si o tom myslíš ?
Myslím, že v této době tak trochu blázní celý svět a někdy to skutečně jde až do absurdna. Asi je to symbol této doby. Dokazuje, nakolik jsme se vzdálili sami od sebe, jeden od druhého, od přírody, od Zdroje. Každá bytost cítí, že se musíněco stát, abychom nezničili sami sebe a Zemi. V Kalifornii se například čeká velké zemětřesení, před nímž varuje mnoho vizionářů. Někteří jsou možná falešnými proroky, ale část pravdy mají. Dnešní dobaje totiž obdobím obrovské transformace a očisty pro celé lidstvo i naši planetu Zemi. I mně asi před dvaceti lety v Indii byla ukázána jistá vize při meditaci - že nastane čas očisty, a to právě v této době.

Je proto možné, že už s námi Příroda nemůže vydržet a musí nás usměrnit, než zničí Zemi nenávratně ?
Je pravda, že už léta ničíme nejen sami sebe a jeden druhého, ale i celou planetu. A protože všechno souvisí se vším a vše je jeden Život v různých formách a vibracích, vytvořili jsme z nevědomosti myšlením a činností nerovnováhu ohrožující i meziplanetárn prostor. Takové narušování systémů nemůže Zákon života dovolit. Proto se v této době naše planeta stává středem pozornosti celého vesmíru, aby se vyčistila a vrátila zpět do původní harmonie a jednoty života, z níž se oddělila. Zákon života je Láska, harmonie a jednota. Všichni víme, jaké je to utrpení, když nejsme v harmonii. Je-li disharmonie tak silná, že narušuje okolí, nastal čas očisty, která vrátí vše do původní harmonie.

Říkáš to velmi decentně, ale mnozí proroci onen návrat do původní harmonie vidí jako vyčištění planety Země od škodné, tedy od lidí. Nejlépe ohněm a vodou, což nezní moc optimisticky.
Ti proroci mají částečně pravdu. Čeká nás velká očista, na niž musíme být připraveni. Hovoří se i o využití živlů. Oheň bude spalovat a voda vše spláchne... Ale ty živly jsou i v nás, vnitřní oheň čistoty a milosti. Očista proběhne na mnoha úrovních. Člověk sice na určité úrovni škodí sám sobě i přírodě, ale je to z oddělení se a z nevědomsti. Ve své podstatě je dokonalý a božský.


DOSTANEME, CO SI ZASLOUŽÍME

Tedy přece jen "černý rok 1999" ?
Nevidím černý rok, naopak dobrý rok. Možno říci, že i bílý rok, protože vše je dualita. Je to černý rok i bílý rok, zlý i dobrý, protože všechno zlé je k něčemu dobré a když má něco být lepší, je to předtím horší. Takže v tom smyslu to vidím velice pozitivně a velice dobře. A hlavně - je to spravedlivé. Dostáváme jen to, co si zasloužíme !

Takže strach vyděšených maminek, které se svěřují s obavami o své děti, je přece jen částečně oprávněný ? Čtenářům připomínám, že jeden z takových dopisů jsme zveřejnili v únoru.
Když se na to díváme jen ze své mysli, může to být hrůza. Mysl je oddělená a žije ve strachu. Ale v hloubce našeho nitra je klid a jistota, že všechno bude, jak má být, a bude to spravedlivé. Je třeba si uvědomit, že vizionáři jsou schopni vidět jen částečky toho, co je a bude, mohou vnímat věci zkresleně a falešně. Nelze podléhat strachu, protože vše negativní okamžitě vyvolá paniku. Každbý by to měl pocítit na své úrovni bytí a vědomí. Je třeba jít za svou mysl. Uvědomovat se a odevzdávat se nám sobě v hloubce svého nitra, dávat to do klidu a lásky. Až tam lze pochopit, že není jenom černý rok, ale také dobrý rok plný milosti, která nám neustále dává příležitost se očistit, ozdravit a pochopit, že jedině ve vnitřním propojení a uvědomění se v Lásce, tj. Jednotě života, spočívá naše bezpečí a spasení. Když se propojí bytost ve vnitřním klidu alásce, ví, že vše je spravedlivé, dobré a milosrdné.

Dá se tedy říci, že celá očekávaná apokalypsa je vlastně pro lidstvo velkou minulostí ?
Já to tak cítím a věřím, že je to spravedlivé, moudré a obrovsky milosrdné, protože to znamená očistu a vyladění se do původní harmonie a jednoty života. Konečně nachází silná doba, která nám dává příležitost zbavit se toho, co je proti nám a planetě Zemi. Záleží na tom, z jakého úhlu se podíváš. Když to vnímáš z mysli a starým způsobem, přijde strach a panika. Když ale budeš na sobě pracovat, uvnitřníš se a odevzdáš do lásky, pokory a vnitřního klidu, pochopíš, že je to dobré. Že pro každou bytost nastal čas, kdy se může vyčistit od zla a zpracovat své karmy. Tím, že vše zesiluje a akcelruje, je vidět spousta věcí, jež jsme dříve neviděli. Život nám ukazuje kde děláme chyby, naše staré zvyky, které jsou proti nám i přírodě. Když to pochopíme, bude dobře.

Vnímají tví přátelé v Americe tuto očistu stejně ?
V Americe je kolem těchto věcí ve sdělovacích prostředcích spousta senzací a zbytečných hrůz. Ale mně blízcí lidé cítí to, co já. A stejně tak mí přátelé tady, v rodné zemi, kde jsem se letos rozhodla zůstat delší dobu. Chápou, že jsme na tento čas dlouho čekali, abychom se očistili a vyrovnali naše karmy. Že je nejvyšší čas, aby každá bytost přijala zodpovědnost a pracovala na sobě. Dávno už neplatí filozofie, že lze změnit svět. Všem začalo být jasné, že je třeba čistit, ozdravovat a měnit hlavně sám sebe, své ego, zvyky a svůj charakter pěkně do hloubky. Pochopit, že podstata bytí je hluboko v nás, Láska sama a život sám a že jsme nesmrtelné bytosti. Pak žijeme v Lásce, naše bytí je v harmonii a rezonanci - a je už vlastně jedno, co děláme. Vibrujeme celým okolím a pomáháme i ostatním se ozdravit. Tím se změní i svět kolem. Čím víc lidí bude v harmonii a lásce, tím víc jí bude ve světě. Je v tom obrovská síla a milost.


ENERGIE ROKU 1999

Dozvěděli jsme se, že jste se Štěpánem Rakem natočili hudební nahrávku, v níž jste s pomocí jeho kytarového a tvého pěveckého umění vyjádřili své vnitřní pocity z této doby. Prý to byl zázrak, co jste ve studiu dokázali.
Já bych to nazvala hudebnín zázrakem - milostí, která proudila. Se Štěpánem Rakem jsme před časem absolvovali několik společných koncertů a věděli jsme, že spolu budeme počátkem roku natáčet CD. Nikdy jsme o tom ale podrobněji nemluvili, nic jsme neplánovali. Žádná příprava, žádné zkoušky. Sešli jsme se 8. února ve 14 hodin ve studiu Českého rozhlasu v Ostravě a jeli "naostro". Hudba se naplno rozrzněla a "tekla" naprosto spontánně a přirozeně jako gejzír živé vody, v bohatých improvizačních variacích. Tryskalo to nepřetržitě čtyři hodiny. Zvukaři z toho byli vedle, několikrát nám volali do studia, jestli nechceme přestávku. Ale my je nevnímali, byli jsme "v tom".

Chceš říci, že jste se Štěpánem předem vůbec nedomlouvali na tom, o čem jednotlivé skladby budou ?
Naprosto ne, to je právě ten zázrak a milost. Ztišili jsme se v hloubce a byl to nádherný pocit. Jako bychom byli hudba sama, která se nám i zároveň tvořila - příval energie, živlů ohně, vody i Země. Když jsme pak nahrávku ve studiu poslouchali, byli všichni nadšeni. Štěpán jen seděl a se slzami v očích opakoval - to je nádhera ! Zjistili jsme, že máme dostatek hudebního materiálu na dvě kompletní CD - a vše se vytvořilo za jedno nahrávací odpoledne.

CD jste nazvali 1999. Proč ?
Silně jsme cítili, že nahrávka má energii a hudbu roku 1999 - zánik i zrod, pád i vzlet, život i smrt, očistu i chválu života, kteý je. Proto nás napadl právě ten titul 1999. Celý zážitek tvorby byl pro všechny přítomné velkým darem a milostí. Měli jsme pocit společné hudební iniciace do nové úrovně naší tvorby. Těším se, jak tento hudební "zázrak" přijmou čtenáři REGENERACE i ostatní posluchači, Věřím, že i pro ně to bude dar a inspirace do nového jara 1999.


Autor článku: Ilona Manolevská

Nepodařilo se připojit k databázi !
Prosím, informujte správce: info@zulu.cz
Vyhledávání v novinkách

Dnešní akce
Nepodařilo se připojit k databázi !
Prosím, informujte správce: info@zulu.cz ...další akce