Colours of Ostrava 2003
Česká spořitelna EU statutární město Ostrava

Účinkující / Vlasta Redl

Vlasta Redl (*1959), valašský rebel, multiinstrumentalista, autor, textař, aranžér, producent a zpěvák, který prodal více než milion desek se po roční pauze opět vrací na pódia se skupinou Každý den jinak. Redl má mnoho tváří. Je to křehký folkový písničkář, jindy řvoucí rocker nebo hudební klaun a lidový bavič s cítěním a životosprávou bluesmana boří hranice mezi žánry s noblesou a lehkostí.

Od sedmi let hrál doma na klavír, od třinácti na kytaru. Od čtrnácti ( již na el. kyt. ) s vrstevníky ve vlastní skupině, od 15-ti do 25-ti už " se starýma muzikantama " postupně v 22-ti rockových, tanečních, barových a jiných kapelách, na nejrůznější nástroje ( baskytara, bicí, el. varhany apod. ) nejrůznější repertoár od rockové klasiky až po úplné kraviny, od soumraku do noci, někdy až do rána, celkem přes 2000 tancovaček. Během vojny hraje ze zoufalství i v bluegrassových a jazzových kapelách. Zde lze nejspíš hledat jádro jeho řemeslné dovednosti a dnešní žánrové nepolapitelnosti. Kořeny jeho bluesového feelingu zas spíše najdeme ve ztroskotaném manželství, ztrátě dcery, vyhazovu ze školy, flákání po hospodách a mnohaleté nutnosti vydělávat si jako nekvalifikovaný dělník bez životní perspektivy ( mlynář, závozník, skladník apod. ) než v poslouchání bluesových legend.

V 25-ti přijímá nabídku hrát ve špičkové profesionální folk - rockové skupině AG Flek a odchází definitivně z Valašského Meziříčí do Zlína. Ve skupině se zpočátku neprosazuje jako autor, a proto svými písněmi zásobuje zejména Vizovickou kapelu " Fleret ", která s nimi dosahuje nepřehlédnutelných úspěchů na v té době nejprestižnějším čs festivalu "Porta", odkud si odváží hlavní cenu za píseň " Letiště " ( 1986 ) a možnost nahrávání dalších písní. Začíná vystupovat sólově, v roce 1988 nahrává s AG Flekem její druhé LP " Dohrála hudba ", a téhož roku svoji první sólovou LP " Na výletě ". Deska hýřila barevnými zvukovými plochami, složitými harmoniemi, s razantními rhytm´n´bluesovými basovými figurami a lehce psychedelickými ruchy a zvuky doléhajících rozhovorů.

Změny ale dělá neustále. Když čekáte, že bude ve svých polyfoniích pokračovat, udělá desku s cimbálovou muzikou ( AG Flek & Hradišťan 1994 ), když se těšíte na její pokračování, natočí s kamarády " folkaři " neokázale politizující desku, která je stylově od rock ´n´rollu přes country po techno, svobodná až k neposlouchání ( Kde domov můj 1995 ), když se i s tím nějak smíříte, vyděsí vás deskou ponurých smrtonosných balad, která plyne mimo čas a tempo ( Z. Homolová,1996). A když se o něm nejvíc píše a mluví a o koncerty je největší zájem, nehraje vůbec a ve vší tichosti vydá dalších 15 desek, kde se jako najatý aranžér a producent skrývá za záda muzikantů z jiných kapel anebo složí a nahraje hudbu ke třem divadelním představením...

Proto asi tolik nepřekvapí, když ve chvíli, kdy má skupina už takové jméno, že si může dovolit hrát kdekoli a všude má vyprodáno, bez jediné personální změny odhazuje název AG Flek a - jakoby se chtěla vysmát všem komerčním zákonům - vystupuje každý den pod jiným názvem. Není to rebelie ? Asi ne. Možná jen bytostná snaha hudebníka, který má doma pravděpodobně už kompletní sbírku nejprestižnějších českých ocenění, a který si chce zachovat odstup od svých úspěchů, aby ho nesemlely na hvězdný prach dříve, než ho muzika přestane bavit.

Pod krycím názvem " Skupina, která se jmenuje každý den jinak " kapela vydala album " Všechno, co chci " ( 1998 ), krátce po sólové desce V.R. " O kolo zpět " ( 1997 ).

Vlasta Redl a Každý den jinak:
Vlasta Redl kytary, mandolína, zpěv
Karel Macálka kytara , klávesy, zpěv
Josef Šobáň baskytara, zpěv
David Velčovský bicí, percussion